Skip to content

Koca Al Düşerken

Bobcats hücumunun temel taşı Al Jefferson. Bloklarda topla buluştuğunda takım arkadaşları çekirdeğin etrafında dönen elektronlarmışçasına hareket ediyorlar. Rakipler yardım getirirse boş 3’lükler filizleniyor, MKG ve Gerald Henderson gibi iyi cut yapan oyuncular potaya yönelip topla buluşuyor, Jefferson’ın adamı yardıma gelmekte tereddüt ederse boş turnikeler palazlanıyor… Al Jefferson’ı bloklarda topla buluşturmak için uyguladıkları zilyonlarca şema var. Mesela şu veya şu… Bazen 4 oyuncu yay etrafına dağılıp1 top çeviriyor ve boşluk çıkarsa Jefferson topla buluşuyor.

Playoff’larda henüz bir haftayı devirmiş değiliz ama LaMarcus Aldridge’den Tony Allen’a dek müthiş performanslara şahit olduk. Al Jefferson da kafamıza kazınan bir irade gösterisi sergiliyor. Dün akşam yürümekte bile zorlanmasına rağmen sahada kaldı. Muhtemelen serinin kalanında da sakat sakat oynamaya devam edecek. Bobcats için gelecek maçlara dair ümit ışığı yok ama Koca Al rahat hareket edebilidiği zamanlarda özel olarak Heat’i zorlayabilecek bazı şemalar kullanıyorlar. Mesela rakip sahada topun olduğu tarafı boşaltıp Al Jefferson’la ikili oyun oynuyorlar.

hornets1

Jefferson perdede kontağı sağlamaksızın adeta kayarak devriliyor. Henderson’ın köşeye yaptığı cut’la beraber topun olduğu tarafıta PnR’ı oynayanlar -ve savunanlar- hariç kimse kalmıyor.

hornets2

Heat PnR’larda ball-handler’ı iki kişiyle sıkıştırdığı için Jefferson bomboş kalıyor.

Videoda aynı fikirle boş şut buldukları birkaç farklı şema var.2 Hepsinde Al Jefferson’ın rahat hareket edebilmesi en önemli unsur.

Koca Al tamamen sağlıklı olsa bile bu serinin ömrü beş maçı geçmeyecekti. Yalnızca ufak tefek playoff ayarlamalarına şahit olacaktık. Fakat sakatlık haberiyle beraber Miami cephesinde kafa yorulacak mevzu bile kalmadı. Serinin son iki maçında Jefferson’ın acıya karşı verdiği epik mücadeleyi izlemeye devam edeceğiz.

  1. Josh McRoberts kariyerinde ilk kez dilediğince şut atma imkanı buldu ve ciddi bir 3’lük tehdidi haline geldi. []
  2. Birinde Henderson perdeleri kullanıp kanada çıkıyor, bir diğerinde topu pota altından oyuna sokup dribble-handoff yapıyorlar. []